Čalúnené postele vyzerajú úžasne a sú skvostom každej spálne. Okrem toho sú aj pohodlné, príjemné a poskytnú vám kvalitný oddych nielen počas noci.
Keďže posteľ je využívaná denne, nevyhnete sa opotrebovaniu čalúnenia. Životnosť sa ale dá predĺžiť pravidelnou údržbou a správnou starostlivosťou.
Iný materiál, iná starostlivosť
Čalúnenie môže byť textilné, kožené alebo z ekokože. Každý materiál si ale vyžaduje trochu iné prípravky a inú starostlivosť, pretože každý má iné vlastnosti.
Škvrny z textilného čalúnenia odstraňujte len navlhčenou handričkou a mydlovou vodou alebo špeciálnym prípravkom. Pri textilnom čalúnení si treba dávať pozor, aby sa látka nedostala do kontaktu s nahým telom, pretože pot a mastnota zanechajú na látke stopy. Ak čalúnenie oblejete, tekutinu čo najskôr odstráňte papierovým obrúskom alebo handričkou, aby škvrna nezaschla.
Škvrny z kože a ekokože taktiež odstránite jemnou handričkou a mydlovou vodou. Nikdy nepoužívajte kefku ani chemické prípravky, ktoré nie sú špeciálne určené na daný materiál. Vyhýbajte sa čisteniu pomocou pracieho prášku, acetónu, olejčekov a pod. Čalúnenie by ste mohli nenávratne poškodiť. Ak sa vám nepodarí škvrnu odstrániť, alebo si na to netrúfate, obráťte sa na profesionálov.
Pravidelná starostlivosť o čalúnenie
Čalúnená posteľ potrebuje pravidelné čistenie a odstraňovanie prachu. Nejde len o estetiku, ale samozrejme aj o zdravie. Prach a roztoče môžu spôsobovať alergie a iné zdravotné problémy. Z textilného čalúnenia sa prach najlepšie odstraňuje vlhkou handričkou alebo valčekom, ktorý sa používa ja odstraňovanie prachu či chlpov z oblečenia. Vhodné je raz za čas čalúnenú posteľ aj povysávať. Jeden až dvakrát ročne si môžete na dôkladné čistenie objednať profesionálov, ktorí vám posteľ vyčistia naozaj perfektne.
Aj pri koženom poťahu alebo poťahu z ekokože treba pravidelne odstraňovať prach, najlepšie navlhčenou handričkou. Koža a ekokoža sú, samozrejme, o niečo drahšie ako textilný poťah a aby vám slúžili čo najdlhšie, potrebujú aj impregnáciu. Vďaka impregnovaniu bude poťah z kože alebo ekokože odpudzovať tekutiny aj nečistoty a predĺži sa tak jeho životnosť.
Koža si vyžaduje aj dôkladné vyčistenie aspoň 2-krát ročne a následné konzervovanie. Najlepšie je, ak vám s tým pomôžu odborníci. Nech už si vyberiete akýkoľvek materiál, používajte iba prípravky, ktoré sú na to určené.
Preventívne opatrenia
Životnosť a príťažlivý vzhľad nie je iba otázkou údržby a starostlivosti. Posteľ s látkovým čalúnením by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu, pretože látka vybledne a už jej nikdy nenavrátite pôvodnú farbu. Počas dňa je teda vhodné zatiahnuť žalúzie alebo závesy v spálni. Rovnaké je to aj v prípade poťahu z kože a ekokože, pretože priame slnečné svetlo neprospieva ani týmto materiálom.
Ak chcete, aby poťah zostal pekný a nepopraskaný, nevystavujte čalúnenú posteľ teplotám nad 25°C. Nie je teda dobré umiestňovať posteľ v blízkosti radiátora.
Páčia sa vám čalúnené postele? Ak máte čalúnenú posteľ, ako sa o ňu staráte?