Home Kuchyňa a Jedáleň inšpirácie Ako získať viac miesta v malej kuchyni?

Ako získať viac miesta v malej kuchyni?

by Martin

Malú kuchyňu je nutné dobre zorganizovať, obstarať si dostatok úložných priestorov a zabezpečiť si dostatočne veľkú pracovnú plochu na prípravu pokrmov. Ešte než sa pustíte do organizovania kuchyne a aplikácie rôznych vychytávok, zamyslite sa nad tým, ako často varíte a pre koľko ľudí, aby ste zistili, koľko potrebujete úložných priestorov a akú veľkú pracovnú plochu. Tiež preberte všetky veci a všetko nepotrebné vyhoďte alebo darujte. Často sa totiž stáva, že si postupom času nazhromaždíte pod vplyvom rôznych trendov hromadu spotrebičov, ktoré v kuchyni vlastne nepotrebujete a vôbec ich nepoužívate, a ak áno, tak len minimálne. Aké ďalšie vychytávky môžete v malej kuchyni vyskúšať?

1) Udržujte poriadok

Na pohodlnú prevádzku malej kuchyne je dôležité udržiavať v nej poriadok. Pokiaľ máte elektrospotrebiče, ktoré nepoužívate, zbavte sa ich. Ak ich používate párkrát do roka, schovajte ich do pivnice, komory alebo do skrinky, nech zbytočne nezaberajú miesto na linke.

2) Zvoľte správne spotrebiče

Podľa toho, ako často varíte a pre koľko ľudí, sa môžete zamerať aj na nákup menších spotrebičov, napríklad sporáku, chladničky a umývačky. Ideálne sú vstavané spotrebiče a multifunkčné výrobky, napríklad rúra kombinovaná s mikrovlnkou. Voľte aj vstavaný odsávač pár, nad ktorým je miesto na skrinku. Získate tak ďalší úložný priestor.

3) Mini kuchyne do mini bytov

Do naozaj malých bytov môžete použiť takzvané kompaktné mini kuchyne so vstavanou chladničkou, drezom a varnou doskou. Takéto riešenie je však vhodné len pre tých, ktorí veľmi nevaria. Mini kuchyne bývajú v rôznom dizajnovom prevedení, pracovná plocha je však často krytá rolovacou žalúziou.

4) Nepodceňujte horné skrinky

V malej kuchyni sú dôležité horné skrinky. Snažte sa využiť celú výšku steny. Do najvyšších políc uložíte veci, ktoré tak často nepoužívate, trebárs vykrajovačky na cukrovinky. Aby ste pohodlne dosiahli až hore, je dobré mať po ruke schodíky. Horné skrinky by mali mať výsuvné dvierka alebo rolety. Klasické by totiž zavadzali už v tak malom priestore a vy by ste sa o ne mohli ľahko zraniť. Ak príliš nevaríte a nepotrebujete veľa úložného priestoru, voľte radšej miesto horných skriniek police. Kuchyňa bude pôsobiť vzdušnejšie.

5) Využite všetok priestor na stenách

V úzkej kuchyni môžete na stenu naproti linke umiestniť policu či skrinku s roletou, kam uložíte potrebné malé elektrospotrebiče. Keď skrinku vybavíte zásuvkou na elektrinu, nebudete musieť spotrebiče nikam prenášať. Medzi horné a dolné skrinky zaveste úzke poličky, napríklad na korenie, prípadne závesný systém či závesné rampy, kam zavesíte nože, naberačky, varechy aj koreničky. Využite aj rôzne háčiky, magnetické lišty alebo okrúhle nástenné magnety.

6) Zaistite si dosť miesta na prácu

V kuchyni nesmie chýbať priestor na prípravu pokrmov. Ak je malý, môžete ho zväčšiť napríklad výsuvnou doskou k drezu. Tá ho prekryje vo chvíli, keď ho nepotrebujete. Využiť môžete tiež odklopnú dosku nad sporák, prípadne dosku, ktorú vysuniete spod hlavnej pracovnej dosky. Pracovnú plochu môžete zväčšiť aj pomocou sklápacieho pultíku, ktorý využijete aj na príležitostné stolovanie. Okrem toho môžete použiť aj malý príručný stolík, a to najlepšie na kolieskach. Postavíte ho do rohu, a akonáhle budete potrebovať ďalší odkladací priestor alebo pracovnú plochu, tak ho vytiahnete na potrebné miesto.

7) Zvoľte chytré riešenia

Ľahší prístup k uloženým veciam vám umožnia výsuvné police i drôtený program. Na maximálne využitie rohovej skrinky vyberte otočný alebo lomený systém. V zásuvkách udržujte poriadok pomocou rôznych organizátorov, rozdeľovačov, škatuliek, košov a boxov. Vnútornú plochu dvierok (klasicky otváracích) môžete využiť vďaka rôznym háčikom alebo závesným držiakom, napríklad na pokrievky. Použite tiež výsuvné rozumné riešenia, vďaka ktorým premeníte aj desaťcentimetrový pruh priestoru trebárs na regál plný koreničiek a potravín, ktoré inak zaberajú cenné miesto v skrinkách. Pri zásuvkách voľte plnovýsuvy, aby ste pohodlne dosiahli aj na veci, ktoré sú uložené vzadu. Dajte si však pozor na nosnosť zásuviek.

8) Pomôžte si správnymi farbami

Do malej kuchyne voľte svetlé odtiene a pastelové zafarbenie. Tmavé a sýte farby totiž priestor opticky zmenšujú. Všetko by malo mať hladký povrch a jednoduchý vzor. Vďaka zavretým skrinkám bude kuchyňa vyzerať upravenejšie a organizovanejšie. Zvoliť však môžete aj výplň z matného či pieskovaného skla, vďaka ktorej sa priestor trochu odľahčí, pričom uložené veci bude vidno len v obrysoch, takže zachováte aj pocit z upratanej kuchyne.

9) Kúpte si správny stôl

Ak chcete mať v kuchyni jedálenský stôl, voľte radšej rozkladaciu alebo sklopnú variantu. Môžete zvoliť i stolovú dosku, ktorú vysuniete spod pracovnej kuchynskej dosky. Keď vám budú prekážať klasické stoličky, vyberte skladacie alebo stohovacie modely. Počítajte s tým, že rozkladací či sklopný stôl poskytne skôr len priestor na príležitostné stolovanie, takže takéto riešenie radšej nechajte ako poslednú možnosť. Vždy sa snažte nájsť miesto na klasický stôl.

Máte ďalšie tipy do malej kuchyne? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Komentáre

komentárov

Môže sa vám páčiť