Čistenie čalúneného nábytku nie je žiadna veda!

Čalúnený nábytok je súčasťou väčšiny domácnosti a nemusí ísť len o sedačku alebo kreslá. Obľúbené sú aj čalúnené postele, stoličky, lavice alebo dokonca nočné stolíky. O takýto nábytok sa ale treba starať podľa toho, z akého materiálu je čalúnenie. Viete ako šetrne a efektívne čistiť ekokožu, textil alebo kožu?

Textilné čalúnenie

V súčasnosti máte obrovský výber textilného čalúnenie a netýka sa to len farby a vzorov. Sedačky, kreslá ale aj čelo postele majú často čalúnenie z mikrovlákna, ktoré je príjemné. Tento materiál výborne vyzerá a na dotyk najviac pripomína semiš. Ak chcete takýto nábytok vyčistiť zvyčajne vám bude stačiť čistá voda alebo mydlová voda a handrička. Voči nečistotám odolné poťahy sú vyrobené z kombinácie bavlny a polyesteru (tzv. mikroplyš). Nábytok s takýmto čalúnením nie je úplne bežný, ale stojí za to po ňom zapátrať, pretože je odolný voči oteru a ľahko sa čistí, najlepšie na mokro s vlhkou handričkou.

Vyhnúť by ste sa mali obyčajným bavlneným poťahom, ktoré sú pomerne náchylné na znečistenie a veľmi ťažko sa čistia. Pokiaľ máte doma malé deti alebo chováte v byte domáce zvieratko vyberajte si skôr poťahy, ktoré sú snímateľné a dajú sa oprať. Dobrou voľbou sú aj materiály, ktoré odpudzujú tekutiny a teda nimi látka nenasiakne. Na ich odsatie vám postačí suchá handrička. Pri čistení sa v prvom rade držte odporúčaní od výrobcu.

Textilné čalúnenie je potrebné aj vysávať, pretože sa na ňom zachytáva prach. Aspoň raz za týždeň by ste preto mali sedačku či kreslo povysávať. Použiť sa dá aj vysávač s mokrým vysávaním. Vyhýbať by ste sa mali chemickým prípravkom, častému a intenzívnemu drhnutiu kefkou. Látka sa môže nenávratne znehodnotiť alebo zmeniť svoj odtieň. Ak je nábytok silne znečistení napríklad škvrnou od vína, kávy a pod. použite prípravky určené na typ látky, z ktorej je nábytok vyrobený. V prípade, že sa vám škvrny nepodarí odstrániť alebo chcete vyčistiť celý povrch bude vhodné obrátiť sa na odborníka a nechať si nábytok vytepovať.

Kožené čalúnenie a ekokoža

Nábytok potiahnutý pravou kožou pôsobí luxusne a elegantne. Samozrejme je o poznanie drahší ako ten s textilným alebo koženkovým čalúnením. Koža nevsiakne tekutiny tak rýchlo ako niektoré iné materiály a tak máte zopár sekúnd navyše, aby ste stihli zakročiť. Základom je ale pravidelná impregnácia kože, ktorá by sa mala robiť aspoň každých 6 mesiacov. Vďaka tomu bude váš kožený nábytok krásny a predĺžite jeho životnosť. Na čistenie stačí použiť navlhčenú handričku vo vode so saponátom. Keď kožu čistíte od škvŕn vlhkou handričkou, mala by sa impregnácia zopakovať. Používať by ste mali výhradne prípravky určené na ošetrovanie kože. Z kože treba pravidelne utierať prach. Ak si zo škvrnami neviete samy poradiť, alebo sa obávate poškodenia zavolajte si na čistenie odborníka. Profesionálne čistenie si vyžaduje aj brúsená koža, pretože je chúlostivejšia a proces je náročnejší. Naimpregnovať ju ale zvládnete aj samy.

Ošetrovanie a čistenie ekokože je takmer rovnaké ako pri koži. Taktiež je dôležitá impregnácia a používanie jemných čistiacich prípravkov. Použiť môžete aj vlhčené obrúsky určená na ekokožu, alebo obyčajné detské utierky, ktoré sú šetrné. V prípade kože aj ekokože si ale musíte dávať pozor na škvrny od oblečenia. Najväčším rizikom sú jeansy alebo oblečenie, ktoré púšťa farbu ak je vlhké či spotené. Takéto fľaky sa odstraňujú veľmi ťažko hlavne ak je čalúnenie svetlej farby.

Ako si poradiť s odolnými škvrnami?

Škvrny od červeného vína, kávy alebo prilepená žuvačka vedia poriadne potrápiť. Našťastie existuje niekoľko domácich receptov na ich odstránenie. Keď chcete odstrániť červené víno použite víno biele. Biele víno ho totiž zriedi a následne sa škvrna ľahšie odstráni vodou. Overeným odstraňovačom červeného vína je aj soľ. Fľak zasypte soľou a po cca hodine zotrite obrúskom.

Foto: © pixabay.com

Soľ zaberá aj na čerstvé kávové škvrny. Ak je už fľak zaschnutý použite obyčajnú vodu so saponátom a jemnú kefku. Objavili ste na kresle prilepenú žuvačku? Nemusíte sa stresovať. S odstránením vám pomôže ľad, ktorý na žuvačku priložíte a následne ju odlúpnete. Fľak potom môžete dočistiť klasicky mydlovou vodou.

Máte doma čalúnenú sedačku, kreslo alebo posteľ ? Z akého materiálu je čalúnenie?

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Komentáre

komentárov

Related posts

Ako efektívne upratať letnú výbavu a pripraviť dom na chladné obdobie

Ako vybrať vhodný záhradný altánok

Inovácie v letnom nábytku