Novinky - nočné stolíky
Nočný stolík vám zaručí mať všetky veci, ktoré potrebujete počas noci, alebo tesne pred spaním, po ruke. Pohár s vodou, mobil, stolová lampa patria na hornú poličku, ktorá musí poskytovať dostatok priestoru. Knižka, tablet, poprípade notebook nájdu často svoje miesto v dolnej časti alebo v zásuvke.
Pri jeho výbere by ste teda nemali riešiť len samotný dizajn, ale predovšetkým funkčnosť. Je nevyhnutné zvoliť vhodnú veľkosť v závislosti od postele, miestnosti a tiež prevedenie úložného priestoru. Mal by poskytnúť dostatok odkladacieho miesta, a zároveň vkusne olemovať hranice postele.
Zásadným ukazovateľom, podľa ktorého by ste mali stolík vyberať, je samozrejme štýl spálne. Ak miestnosť ešte len vybavujete, najlepšie je začať posteľou. Keď uprednostnujete čistý škandinávsky dizajn, celkový ráz spálne dokonale podčiarknu drevené nočné stolíky, ako aj ich biele prevedenie. K drevenej posteli, skrini a komode sa hodia osvedčené dekóry duba sonoma, tmavšieho buka a borovice.
Do interiérov s výraznými doplnkami zapadnú kovové stolíky alebo drevené čierne prevedenie. Kov nájdete väčšinou na úchytkách, podnožiach či iných dizajnových prvkoch. Do kovového rámu môže byť vsadená drevená alebo sklenená doska. Čoraz častejšie sa tešia obľube čalúnené nočné stolíky kombinované s drevom. Ich údržba je síce náročnejšia, no ich dizajnové netradičné prevedenie vie túto nevýhodu prevýšiť.
Nočný stolík by mal byť vysoký približne rovnako ako plocha na ležanie, aby ste sa pre uložené veci nemuseli príliš ohýbať, či naopak, naťahovať. Pri meraní výšky postele nezabudnite pripočítať prečnievajúcu výšku matraca. Hĺbka stolíka záleží väčšinou od úložného priestoru, zvyčajne je to však 60 cm. Hlbšie varianty by mohli prekážať pri vstávaní z postele.
Nočné stolíky nájdete vyhotovené v rozličných tvaroch od klasických hranatých až po oválne varianty. Tie zvyčajne neobsahujú veľa úložného priestoru, no opticky zjemňujú ostré hrany postele. A čo samotné podnožie? Niektoré typy sú vybavené kolieskami, tie sa častejšie objavujú v detských izbách. Stabilnejší variant s vyššími nožičkami pôsobí vzdušnejšie. Azda najbežnejšou klasikou sú prízemné stolíky, pod ktorými ale nemožno vysávať.
Mohlo by vás zaujímať:
Nočný stolík spríjemní pobyt v spálni